מתכון משפחתי שלמדתי מסבתי. "מתכון" זו אולי מילה גדולה מדי, שכן בסופו של דבר מדובר בלימונים קטנים ומלח. בכל אופן, הם מהמצרכים המופלאים ביותר במזווה שלי. 

לימונים כבושים הם מאבני היסוד של המטבח שלי. טעמם החמוץ העז מוסיף רעננות עוקצנית למדי ומליחותם מדגישה את הטעמים של כל מנה אשר מוסיפים אותם אליה, בין אם מדובר בסלט, כריך (ולא רק פריקסה) או תבשילים שונים. לאחר הכבישה שאורכת כשלושה שבועות, אפשר לטחון אותם לכדי ממרח (ביחד עם הריסה, למשל), לקצוץ אותם לתוך סלט או לבשל איתם.

מצרכים:

  • כ-1 ק"ג לימונים מסוג לימקוואטים (לימונים קטנים)
  • כ-150 גרם מלח גס

אופן ההכנה:

שוטפים היטב את הלימונים. חורצים את הלימונים לאורך (אך לא פורסים אותם עד הסוף, כלומר משאירים את החצאים מחוברים). ממלאים את הלימונים במלח גס, ומכניסים לצנצנת מעוקרת. חשוב לדחוס כמה שיותר לימונים בצנצנת אחת (עם הזמן הלימונים מאבדים נפח, כפי שאפשר לראות בתמונה, והם משחררים נוזלים שעוטפים אותם). סוגרים היטב את הצנצנת עד אטימה מוחלטת, ומניחים במקום מוצל לכ-3 שבועות. לאחר מכן, הם מוכנים לשימוש וניתן לאחסן אותם במקרר. אם רוצים, ניתן לגוון ולהוסיף טעמים נוספים בעזרת תבלינים יבשים כמו פלפל שאטה מיובש, גרגרי פלפל שחור או לבן שלמים, פפריקה וכדומה.